Tajný život afghánských dívek

Druh zboží: kniha
CN: LIB
Autor: Nordbergová, Jenny
Stav: Použitá
Dostupnost: SKLADEM MIMO PRODEJNU (info)
Cena: 280Kč
Množství:
 

1. vyd., 275 stran. V originále 368 stran, vyšlo v září 2014. ISBN 978-80-7277-542-2, vyd. Libri, Praha 2016.

Kniha odhaluje pravdivý příběh o prastaré tradici "Bacha Posh", kdy se dívky vydávají za chlapce - ve společnosti, která si neváží žen. Očekávaná délka života afghánské ženy je pouhých 44 let a její životní cyklus často začíná a končí zklamáním. Narodí se jako dívka a nakonec se jí možná také narodí dcera. Pro některé je přestrojení za chlapce jediný způsob, jak se prosadit.

Autorka sleduje příběhy žen jako je Azita Rafaat, poslankyně Parlamentu, která kdysi sama žila jako Bacha Posh a nyní tak vychovává i svou nejmladší dceru Mehran. Dále je tu Zahra, dospívající studentka, která žije jako chlapec a která se chystá dát najevo své ženství, až vstoupí do puberty, nebo Shukria, nemocniční zdravotní sestra, která zůstala v přestrojení až do svých dvaceti let a nyní má tři vlastní děti.

Tajný život afghánských dívek je fascinujícím a dojemným pátráním po historických kořenech této tradice.

 

O autorce:

Jenny Nordberg je oceňovaná newyorská novinářka a zároveň dopisovatelka a publicistka pracující pro švédské noviny Svenska Dagbladet, dlouholetá investigativní novinářka píšící mimo jiné pro New York Times, kde též přispěla k seriálu, který získal Pulitzerovu cenu za národní zpravodajství v roce 2005. V roce 2010 jí byla udělena cena Roberta F. Kennedyho za vynikající žurnalistiku za televizní dokument o afghánských ženách. Je členem Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ).

Valentinská © 2021