Volné směry, ročník XIV./1910 (poškozeno, některé přílohy chybí)

Druh zboží: kniha
CN: B/88946
Autor: Miloš Jiránek (red.)
Stav: Použitá
Dostupnost: SKLADEM MIMO PRODEJNU (info)
Cena: 400Kč
Množství:
 

Volné směry, časopis Spolku výtvarných umělců Mánes, jeden z nejdéle vydávaných výtvarných časopisů 20. stol. (1897 – 1949) a také nejvlivnější s programem modernosti a otevřenosti českého umění vůči evropskému vývoji. Zpočátku měly Volné směry charakter listu výtvarného a literárního, teprve od 3. ročníku převládla specializace výtvarná. Volné směry nebyly časopisem úzce spolkovým, ale reflektovaly stav celého českého umění, včetně prací starší generace. Redakce připravovala tematická čísla a vypisovala také umělecké soutěž. Od roku 1900 se Volné směry staly tribunou modernismu a otevřely se i cizímu umění. Mezi redaktory patřili F. X. Šalda, M. Jiránek, J. Štursa, J. Čapek, později V. Novotný, J. Fragner. Po kubismu Fillovy generace se časopis věnoval umění na výstavě Poesie 1932, dále surrealismu, funkcionalismu a avantgardnímu umění a poezii. Po válce ještě zachytil situaci spolku a tvorbu jeho nejmladších členů (Sklenář, Zykmund, Tikal ad.), ale v rámci poúnorových změn byl zastaven.

Vydání: Svázaný XIV. ročník. Nákladem spolku výtvarných umělců Manes v Praze, 1910. Celoplátěná převazba se zlacením na hřbetu, rozměry: 23,5 x 28 cm, 397 stran.

Stav knihy: Stav dobrý, desky a hřbet jsou lehce odřené. Na deskách je signaturní štítek, hřbet je potrhaný, některé přílohy chybí. Na titulním listu je razítko.

Valentinská © 2021