Městský chrám sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

Druh zboží: kniha
CN: Artefactum
Autor: Uhlíková, Kristina (ed.) - Prix, Dalibor - Vácha, Štěpán - Slavíková, Věra - Dáňová, Helena - Oppeltová, Jana
Stav: Nová
ISBN-13: 9788088283805
Dostupnost: SKLADEM MIMO PRODEJNU (info)
Cena: 649Kč
Množství:
 

Městský chrám sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě patří k předním středověkým architektonickým památkám (nejen) východních Čech. Kostel byl budován patrně již od založení města ve 13. století a během následujících staletí prošel několika zásadními přestavbami. V závěru 18. století byl do jeho presbytáře druhotně instalován monumentální barokní oltář pocházející z klášterního kostela v Sedlci u Kutné Hory s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla. V poslední třetině 19. a na počátku 20. století byl kostel městskou obcí nákladně rekonstruován podle návrhu Františka Schmoranze st. a Josefa Mockera a secesně vyzdoben Karlem V. Maškem a jeho studenty z pražské Uměleckoprůmyslové školy.

Barvitý kaleidoskop sledující stavbu od jejích počátků až do 21. století zachytil kolektiv autorů tvořený předními specialisty na středověkou architekturu, movité památky, barokní malířství, církevní dějiny i dějiny péče o kulturní dědictví. Nedílnou součást studií tvoří také výpravná fotografická a archivní dokumentace. Bonusem pro čtenáře je pak stručný průvodce interiérem kostela v českém i anglickém jazyce.

Vydání: Praha: Artefactum, Ústav dějin umění AV CR, v.v.i. 2022, první vydání, pův. kartonová vazba, 479 stran s četnými i barevnými vyobrazeními, 4° (22 x 27,5 cm)

Stav knihy: nová, výborný stav

Valentinská © 2021