Historické klavíry v Čechách a na Moravě II = Historical Keyboard Instruments in Bohemia and Moravia II

Druh zboží: kniha
CN: TOGGA
Autor: Čížek, Bohuslav
Stav: Nová
ISBN-13: 9788074760808
Dostupnost: SKLADEM MIMO PRODEJNU (info)
Cena: 390Kč
Množství:
 

Výrobci strunných klávesových nástrojů dochovaných na území České republiky. Klavírní křídla, stolové a vzpřímené klavíry, klavichordy = Makers of String Keyboard Instruments Preserved on the Territory of the Czech Republic. Grand Pianos, Square and Upright Pianos, Clavichords.

Tato kniha organologa Bohuslava Čížka (nar. 1940), emeritního kurátora sbírky hudebních nástrojů v Národním muzeu, navazuje na stejnojmennou publikaci z roku 2010, v níž byl podán ucelený přehled o dochovaných klávesových chordofonech některých vybraných mistrů převážně ze sklonku 18. a z první poloviny 19. století na území České republiky. Zde se prezentují výsledky nového systematického průzkumu, jenž přinesl jednak zjištění dalších nástrojů již dříve pojednaných výrobců, jednak i mnoho dalších klavírů dnes zcela neznámých zhotovitelů, ve snaze o přehled co nejúplnější. Je zde 33 nových hesel klavírníků s celkem 41 křídly a stolovými klavíry, ve větší míře jsou zařazeny i nástroje anonymních stavitelů a tak je tu dohromady prezentováno 82 kladívkových klavírů zjištěných na bezmála šedesáti místech. Vedle jmen známých z první knihy jako Weiss či Weimes, Reysz nebo Stabernak jsou uvedeni další neznámí, respektive zcela zapomenutí výrobci jako Ehlers, Fischer nebo Lautterer z Vídně či pražský Herberth nebo Faulhaber z Loun. Kniha neuvádí žádná nově zjištěná cembala, zato přináší v dodatku soupis všech dochovaných klavichordů na našem území podle autorova průzkumu z minulých dvou desetiletí, jakož i bibliografii jeho prací.

Vydání: Praha, Togga 2015, 1. vydání. Pevná laminovaná vazba s přebalem, 180 stran s množstvím vyobrazení, 24 x 30,5 cm (4°); text souběžně česky a anglicky. = Hardcover with dust jacket, 180 pp with numerous figures, 4°, text simultaneously in Czech and English. English translation by David R. Beveridge

Stav knihy: Kniha je nová. = Book is new.

Valentinská © 2021