Akce

Vetřelci a volavky 2., revidované a rozšířené vydání (2016)

Druh zboží: kniha
Autor: Pavel Karous (ed.)
Stav: Nová
ISBN-13: 978-80-260-9094-6
Dostupnost: SKLADEM MIMO PRODEJNU (info)
Cena: 1 390Kč 1 190Kč
Množství:
 

Atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1968-1989) + doplněk ke druhému vydání "Modely" / Aliens and Herons: A Guide to Fine Art in the Public Space in the Era of Normalisation in Czechoslovakia (1968-1989) + the 2nd edition suppelement "Models".

Kniha se zabývá širokým fenoménem sochařství ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace. Téma do sebe pojímá nejen solitérní pomníky a sochy na veřejných prostranstvích, ale také monumentální výtvarnou tvorbu určenou do architektury – úřadů, škol, nemocnic, velkých podniků, továren, kulturních domů…

Řečeno s názvem jedné z kapitol, jde o sochy, které nikomu nepatří. Sochy v této době doslova zaplavily veřejná prostranství, vznikala díla nejrůznější kvality a úrovně, na jejich tvorbě se podíleli téměř všichni akademičtí sochaři. V záplavě průměrných soch se realizovali i mimořádně odvážná díla od umělců, kteří byli na indexu tehdejšího režimu.

Fenomén masivní výzdoby veřejného prostranství skončil krátce po roce 1989 a je až s podivem, s jakým nezájmem dnes tuto širokou uměleckou produkci přehlížíme, jako by šlo o pomníky samotné normalizace, na niž se usilovně snažíme zapomenout. V důsledku řízeného mazání paměti dochází i masivnímu ničení hmotného kulturního dědictví. Jenom v Praze bylo za posledních 10 let odstraněno na 450 výtvarných realizací ze sledovaného období! V součtu zničených a odstraněných děl nejsou započítána propagandistická díla, ta byla totiž odstraněna vzápětí po Sametové revoluci.

Kniha představuje více než 500 vybraných děl zachovaných či odstraněných z veřejného prostoru jako reprezentativní vzorek toho, co v letech 1968–1992 vzniklo. Jde o výsledek nesmírně náročného dlouhodobého průzkumu tisíců lokalit celého Československa, který sebou nesl i problém určení autorství sochy a legendy jejího vzniku. Druhé vydání doplňuje obrazový katalog výběrů modelů, kterými se v 70. a 80. letech autoři uměleckých realizací v architektuře prezentovali před schvalovací komisí.

Pavel Karous (1979) je sochař, který vytváří objekty, věnuje se site specific instalacím, intervencím do veřejného prostoru, architektuře výstav, scénografii a designu. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru Prostorová tvorba a na VŠUP poté působil jako asistent v ateliéru Skla. Ve své tvorbě se zabývá především vztahem mezi geometrií a lidskou společností. Se svým dlouhodobým projektem „Vetřelci a volavky“ dokumentuje a popularizuje výtvarné umění ve veřejném prostoru v reálném socialismu a v reálném kapitalismu.

Vydání: Praha: Arbor vitae 2015 (vyšlo 2016) pův. laminovaná brož., u katalogu nelaminovaná, 467 stran s četnými barevnými vyobrazeními, rejstříkem, katalog Modely: [8] stran+88 celostránkových vyobrazení+[8] stran, 16,5 x 24 cm

Stav knihy: Nová, zatavená do fólie!

Valentinská © 2016